O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody

dotację. Jednak trudno tak naprawdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę. Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszc

O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Budujesz dom niskoenergetyczny? Możesz liczyć na dotację

Do budowy domu energooszczędnego można dostać dotację. Jednak trudno tak naprawdę określić, czy warto się o nią starać. Przede wszystkim podstawowym warunkiem uzyskania takiej dotacji jest wzięcie kredytu na budowę.

Ale najważniejsze - ile można dostać? Na dom energooszczędny - 30 tysięcy. Jest to dopłata jednorazowa i bezzwrotna, jednak budynek musi przejść pozytywnie audyt i zmieścić się w określonych widełkach.

Czy warto? Z pewnością jeżeli mamy specjalnie zaciągać kredyt, to nie warto. Jednak gdy i tak mamy w planach realizowanie budowy domu niskoenergetycznego, to czemu nie skorzystać?

Przede wszystkim warto się zapoznać ze szczegółowymi wymogami, żeby uniknąć w przyszłości problemów. Takich informacji powinien udzielić nam bank, w którym zamierzamy wziąć kredyt.


O oszczędzaniu

Płacisz wysokie rachunki za wodę i zastanawiasz się, jak by tu oszczędzić? Jest parę łatwych sposobów.

Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie wysokie, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się także, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to dobrze jeszcze sprawdzić parę rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Skontroluj, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda leje się do muszli ciągle? To bardzo często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go wymienić samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Istotna jest także sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Nowa dotacja - 50 tysięcy do domu pasywnego - czy na pewno?

Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).

No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.



© 2019 http://torty-dla-dzieci.waw.pl/