Nauka o geodezji. Krótki wpis

y, które potem należy odpowiednio nanieść na mapkę geodezyjną i wysłać do urzędu miasta. Wykonywanie pomiarów to tylko połowa zadań geodety. Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie oblicze

Nauka o geodezji. Krótki wpis

Dwie strony pracy w geodezji

Praca geodety nie jest pracą łatwą, jest to praca biurowa połączona z pracą w terenie. Niestety niezależnie od warunków pogodowych geodeta musi wykonać pomiary, które potem należy odpowiednio nanieść na mapkę geodezyjną i wysłać do urzędu miasta.

Wykonywanie pomiarów to tylko połowa zadań geodety. Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie obliczeń to druga część pracy w geodezji.


Tachimetr i kilka faktów z Wikipedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski

Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.

Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np. mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np. podczas rozgraniczenia nieruchomości).

W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia.

Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo ? Ziemia i daiso ? będę dzielił.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Współczesna geodezja dzieli się na:

Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja



© 2019 http://torty-dla-dzieci.waw.pl/