Mechanik do auta - potrzebny od zaraz!

na własną rękę, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł. Zamiast więc marnować czas i energię, o wiele lepiej będzie po prostu poszukać serwisu, w którym naprawimy samochód tanio i bezpiecznie. Obecnie na rynku znajdziemy wiele

Mechanik do auta - potrzebny od zaraz!

Tani serwis samochodowy

Wielu osobom wydaje się, że naprawianie samochodów w warsztacie będzie bardzo kosztowne i nie będzie nas na to stać. Często podejmujemy się napraw na własną rękę, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł. Zamiast więc marnować czas i energię, o wiele lepiej będzie po prostu poszukać serwisu, w którym naprawimy samochód tanio i bezpiecznie. Obecnie na rynku znajdziemy wiele miejsc, w których możemy naprawić samochód tanim kosztem, a jednocześnie nie ryzykować żadnymi problemami. Jeśli więc pragniemy co nieco zaoszczędzić, wystarczy przejrzeć oferty dostępne w Internecie lub poradzić się naszych znajomych, którzy z pewnością korzystali z podobnych usług.


Encyklopedycznie o sondzie lambda

Sonda lambda ? czujnik mierzący zawartość tlenu w spalinach, umieszczany w układzie wydechowym silnika spalinowego. Pozwala to na precyzyjne dozowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej.

Sondy są wykorzystywane w silnikach benzynowych od 1979 roku, coraz większa ilość samochodów i motocykli ma więcej niż jedną sondę lambda, umieszczane są one przed i za katalizatorem. Od roku 1992, aby sprostać wymogom prawnym dotyczącym ograniczenia emisji spalin, sondy stały się standardowym elementem samochodów. Od około 2000 r. sonda lambda jest instalowana także w układach z silnikami wysokoprężnymi.

Na świecie jest 4 głównych producentów sond lambda:

NGK
Bosch
Denso
Delphi

Sonda lambda montowana w układzie wydechowym pojazdu ma mierzyć zawartość tlenu w spalinach, która odzwierciedla efektywność spalania mieszanki paliwowej w cylindrach. Sygnał z sondy lambda trafia do sterownika silnika, który na tej podstawie reguluje skład mieszanki. Warunkiem poprawnej pracy sondy jest rozgrzanie jej do odpowiedniej temperatury.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_lambda


Termostat - zasada działania

Gdy temperatura cieczy chłodzącej jest poniżej 80 °C (zimny silnik) mieszek kurczy się przez co zamyka zawór kierujący ciecz do chłodnicy. Ciecz przepływa przez otwarty zawór do pompy (tzw. mały obieg). Z chwilą gdy temperatura cieczy wzrasta powyżej 90 °C mieszek rozszerza się. Zawór kierujący ciecz do chłodnicy zostaje otwarty, zaś do pompy zamknięty. Ciecz wówczas przepływa przez chłodnicę (tzw. duży obieg).

Obecnie wielu producentów samochodów stosuje termostat, który wykonany jest na nieco wyższą temperaturę otwarcia oraz posiada wbudowaną grzałkę o mocy kilkunastu Watów. Przy małych obciążeniach termostat utrzymuje podwyższoną temperaturę silnika ok 100-110 °C co wpływa korzystnie na zużycie paliwa i zawartość substancji szkodliwych w spalinach, natomiast przy dużych obciążeniach sterownik silnika włącza grzałkę i steruje jej mocą w celu wymuszenia otwarcia zaworu przy temperaturze cieczy chłodzącej ok 80 - 90 °C. Poprzez regulację prądu grzałki uzyskuje się żądaną temperaturę cieczy zgodnie z programem zapisanym w sterowniku. Zasada działania termostatu pozostaje nadal niezmieniona, jedynie grzałka ma za zadanie "oszukać" termostat dając możliwość jego regulowania.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat_(silnik_spalinowy)



© 2019 http://torty-dla-dzieci.waw.pl/