Definicja kąta pionowego - Wikipedia
Kąt pionowy ? kąt zawarty w płaszczyźnie pionowej między kierunkiem odniesienia a kierunkiem na dany punkt terenowy.
Jeżeli kierunkiem odniesienia jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia. Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym.
Kąt pionowy może być mierzony teodolitem lub tachimetrem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kąt_pionowy
O geodezji w Polsce z Wikipedii
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Geodezja w kontekście pracy
Geodezja to nic innego jak nauka o kształcie i pomiarach Ziemi. Jednak w znaczeniu powszechnym geodezja to dziedzina, która zajmuje się pomiarami terenu na rzecz rozwoju infrastruktury i budownictwa. Bez geodetów nie można by nic wybudować ani podzielić większego terenu na działki z należytą dokładnością.
Inną nazwą, którą można określić geodetów to mierniczy, jest to termin, który bezpośrednio odnosi się do zakresu zadań geodety. Poza pomiarami geodeci wykonują też inwentaryzacje powykonawcze oraz pomiary budynków po zakończeniu prac.